Lägesrapport 9 sept

Senaste nytt är att grävning är utförd vid Brukshundklubben och brunnen har satts dit. Vi inväntar nu fiberblåsningen på måndag den 14 september. Har stämt av med IP Only så att beredskap finns för påkopplingen.

Boxer har börjat ringa till de som valt trippel alternativet och efter detta skickas det ut Router. Alla områdesansvariga har fått inkopplingsinstruktioner som även följer med i Routerleveransen.

I dag blev samtlig svetsning klar vid Hogane så ledningen är nu lagad. Men i morgon och fredag fram till kl 12 skall ledningarna kontrolleras så att alla svetsar är ok och uppfyller ställda krav. Under denna tid skall alla mediaomvandlare vara avstängda. Det finns risk för skador på mediaomvandlaren om den är påslagen samt att mätning ej kan utföras.

Conny

Fiberbrunn